Kalendarz  

Sierpień 2021
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
   

Najbliższe zebranie  

Brak wydarzeń
   

Zdjęcia z zebrań  

   

Stronę odwiedza  

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.

   

Zebranie Sekcji 24 marca 2017 roku

Program spotkania:
A. Cześć organizacyjna - prof. Tomasz Lewiński
B. Część seminaryjna: seminarium pt. “Polska Infrastruktura Informatycznego Wspomagania Nauki w Europejskiej Przestrzeni Badawczej – PLGrid”

1. Infrastruktura PLGrid - wprowadzenie.
Prelegent: Tomasz Piontek (PCSS)
W ramach pierwszej sesji przedstawione zostaną podstawowe informacje o infrastrukturze PLGrid - motywacji jej powstania, założeniach, celach oraz ofercie zasobowej, aplikacyjnej i usługowej. Szeroko przedstawione zostaną możliwości jakie niesie ze sobą sieć największych klastrów obliczeniowych w Polsce i jak ułatwia ona prowadzenie zaawansowanych obliczeń w wielu dziedzinach nauki. W szczególności omówione zostaną aspekty formalne związane z uzyskiwaniem dostępu do zasobów, aplikowaniem o granty obliczeniowe i ich rozliczaniem. Sesja uzupełniona będzie praktycznymi informacjami o użytkowaniu portalu PLGrid.

2. Narzędzia dostępowe.
Prelegenci: Tomasz Piontek (PCSS), Klemens Noga (Cyfronet AGH)
Tematem omawianym w ramach drugiej sesji seminarium będą narzędzia dostępowe do szeroko rozumianej oferty PLGrid. W formie demonstracyjnej zaprezentowana zostanie funkcjonalność narzędzi i usług ogólnego przeznaczenia umożliwiających łatwe i intuicyjne uruchamianie dowolnych zadań obliczeniowych na zasobach infrastruktury, a także narzędzi i usług dedykowanych konkretnym dziedzinom czy problemom naukowym. W ramach prezentacji zostaną również przedstawione rozwiązania wspierające zaawansowane monitorowanie i wizualizację wyników obliczeń

3. Zasoby obliczeniowe i wizualizacyjne PCSS
Prelegenci: Radosław Januszewski (PCSS), Bogdan Ludwiczak (PCSS)
Ostatnia sesja poświęcona będzie prezentacji zasobów oferowanych przez PCSS - gospodarza seminarium. Po krótkim wprowadzeniu, planowane jest zwiedzanie serwerowni PCSS, w której znajduje się m.in. klaster Eagle - jeden z największych klastrów obliczeniowych w Polsce, a także wizyta w nowoczesnym laboratorium wizualizacji. Laboratorium wizualizacji zaprezentuje nowoczesne rozwiązania sprzętowe i programowe dla zastosowania technik wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w nauce i przemyśle.

Miejsce i termin seminarium:
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe
ul. Jana Pawła II 10, Poznań
24 marca 2017 r., godz. 12:00, sala 0.26
Organizatorzy seminarium: W. Sumelka, K. Noga, T. Piontek

pdfPrezentacja>>
   
© Realizacja Zbigniew Kacprzyk